Vŕtanie
Sú jednoduché a patria k najstarším vŕtacím nástrojom. Používajú sa len pre hrubé práce. Sú veľmi tuhé a umožňujú vŕtať diery priemeru 28 až 128 mm do pomeru.
Počas vŕtania vzniká teplo, ktoré je potrebné z miesta rezu odvádzať. Na to sa používajú rôzne chladiace kvapaliny podľa druhu vŕtaného materiálu: •oceľ - rezný olej alebo chladiaca emulzia, •liatina - nechladí sa, •drevo a plasty - nechladí sa, •kameň - voda. Kvapalina sa tiež používa na vyplavovanie triesky.
Stroje na vŕtanie a vyvŕtavanie
Vŕtačky sú určené na vŕtanie, vyhrubovanie, vystružovanie, zahlbovanie a rezanie závitov. V menšom rozsahu sa uvedené metódy realizujú na sústruhoch a obrábacích centrách. Hlavnou funkčnou časťou bežných vŕtačiek je zvisle uložené vreteno, ktoré vykonáva hlavný otáčavý pohyb a zvislý posuv. Veľkosť vŕtačiek je daná maximálnym priemerom otvoru, ktorý možno vŕtať nástrojom z rýchloreznej ocele do plného materiálu z ocele s pevnosťou v ťahu 600 MPa.
Hlavné časti vŕtačky sú stojan, vretenník a stôl. Vo vretenníku je uložené vreteno a mechanizmy pre hlavný pohyb a posuv. Na stôl sa upínajú obrobky. Podľa konštrukcie rozdeľujeme vŕtačky na: - stolové ( diery do ∅ 16 mm), - stĺpové ( diery do ∅ 40 mm), - stojanové (diery do ∅ 80 mm), - otočné (radiálne) (na vŕtanie dier do ťažkých obrobkov), - špeciálne: - s revolverovou hlavou, - mnohovretenníkové, - jednoúčelové, - súradnicové, - číslicovo riadené. Pre (dokončovanie) vyvrtávanie už vyvŕtaných dier sa používajú vyvŕtavačky: - vodorovné, - vodorovné stolové, - vodorovné platňové, - číslicovo riadené, - súradnicové, - číslicovo riadené súradnicové. Vŕtačky na strojové vŕtanie sa rozdeľujú aj podľa počtu vretien na: - jednovretenové, - viacvretenové