Druhy zvárania

 

Spôsoby zvárania

 Podľa hrubky materiálu Pri tenkých materiáloch sa používa zvar I alebo prekrývací zvar, pričom zvary sú len na povrchu. Pri menších nárokoch na pevnosť sa používajú bodové zvary. Pri hrubých zvaroch sa pužívajú zvary V , U alebo X. Zvar V je, keď sú zvarové okraje šikmo zbrúsené, takže pri ich dotyku vznikne V. Toto sa doslova po troške (veľmi pracne) vyplní zváracím materiálom. Zvar X je to isté ako V, len je obojstranný. Používa sa pri extrémnych hrúbkach. Pred a počas zvárania je dobré mať materiál upevnený. Buď sa podrží ručne alebo fixovacím magnetickým uholníčkom. Je dobré pred finálnym zvarom urobiť fixovacie bodové zvary. Pri nadkladaní zvarov je dobré tieto ešte aspoň nahrubo očistiť drôtenou kefou.

 

Rozdelenie zvárania

Podľa základných metód :

- tavné zváranie - zváranie teplom a tlakom - zváranie tlakom

Tavné zváranie

Zváranie teplom, pri ktorom sa spojenie materiálov dosiahne roztavením materiálov za pomoci tepelného zdroja, bez pužitia mechanického tlaku alebo nárazov. Ako zdroj tepla môže byť elektrický oblúk, roztavený kov, elektrónový alebo plazmový lúč, chemické rakcie a pod....

Rozlišujeme ich podľa zdroja ohrevu:

- Plameňové - najčastejšie acetylénový plameň, nedokáže zvariť antikor (alebo oceľ s vyšším obsahom molybdénu alebo volfrámu). Plameň dokáže zvariť aj meď za pomoci tavidla boraxu a mosadzných drôtov. Mosadzou sa dajú zvarať všetky kovy ktore sa zváraju plameňom.

- Oblúkové - buď obalované elektródy (rutylové) alebo odvíjaná elektróda (MIG-MAG) v ochrannej atmosfére (inertné plyny Metal Iner Gas) .

- ručné - uhlíkovou elektródou - poloautomatické - holou elektródou (pod tavivom, v atmosfére plynov, vo vákuu) - automatické - obalenou elektródou - netaviacou elektródou - rotujúcim oblúkom - Elekroskové - Elektrónové - Laserové - pre jemné zvary a vysokú rýchlosť zvárania, využíva sa [[CO2 laser]] alebo neodýmový laser (tzv. pevný laser); nepoužíva sa dodatožný zvárací materiál, len základný materiál, dokáže aj hĺbkové zvary.

- Aluminotermické - Lejarske - Termitom - Arcatonové

 Zváranie teplom a tlakom

Zváranie teplom a tlakom, pri ktorom sa spojenie materiálov dosiahne roztavením materiálov za súčínnosti tepla a tlaku, alebo ich ohriatím do plastického stavu a spojení tlakom. Ako zdroj tepla sa využíva Joulovo teplo, teplo vznikajúce trením a pod.

Sú to :

- Odporové - v mieste stlačenia tečie prúd a zneho vzniká zvarové teplo - bodové - švové - výstupkové - stykové stlačením - Trecie - ohrev vzniká dôsledkom trenia vyvolaného vzájomným pohybom zváraných častí

- Kováčske

- Difúzne - spoj vzniká dlhodobým pôsobením teploty a malej deformácie čím vznikne difúzia povrhových atómov stýkaných častí (postup je blízky normalizačnému žíhaniu).

Zváranie tlakom

Zváranie tlakom, pri ktorom spojenie súčiastok z tvárnych kovov sa dosiahne veľkým tlakom bez prívodu tepelnej energie zvonku.

- Zváranie za studena - pri veľkej plasickej deformácie bez vonkajšieho zdroja tepla.

- Ultrazvukové zváranie - využíva sa ultrazvukové kmitanie

- Zvárenie výbuchom

Zváranie plameňom

Zváranie plameňom patrí k najstarším technológiám zvárania s využitím miestneho ohrevu. Zdrojom tepla je plameň, ktorý vzniká horením zmesí horľavých plynov s kyslíkom.