Ochrana pred koróziou

Najčastejšie používaný je olej, ten však slúži iba ako dočasný povlak, lebo sa ľahko odstraňuje. Dlhodobejšiu ochranu poskytne mazací tuk, ktorý sa však po čase znečistí prachom. Vynikajúcu ochranu poskytne aj farba, ale pokiaľ sa poškodí náter, k poškodeným miestam môže preniknúť kyslík a vlhkosť a začne sa korózia, ktorá môže preniknúť aj pod neporušený náter a spôsobí ešte oveľa väčšie škody. V súčasnosti sa vyrábajú aj také farby, ktoré možno nanášať na hrdzavé železné predmety. Farba tak chemicky zreaguje s hrdzou.

Kovy sa často chránia tým, že sa galvanicky pokovujú ( pochrómovanie, pozlátenie, poniklovanie ). Kovy sa tak pokrývajú vrstvou iného kovu, ktorý tak obohatí kov ( ktorý je pod vrstvou ) o jednu či viac vlastností. Napríklad niektoré automobilové súčiastky sa najprv pokovujú niklom a potom chrómom. Tak sa zabráni hrdzaveniu a oceľovým súčiastkam to dodá atraktívnu a tvrdú povrchovú úpravu. Mnohé oceľové súčiastky ako plechy, matky či drôty sa poťahujú zinkom. Tento proces sa nazýva galvanizácia ( pozinkovanie ).

Doma sa najčastejšie dá pozorovať korózia ako hrdzavenie železa ( hrdzavejú ploty, strechy, niektoré časti auta alebo traktora, ale aj iné predmety z kovov, ktoré nie sú natreté farbou ), ale aj na strieborných náušniciach, ktoré nepríjemne sčernejú.