Web prehliadače
Internet Explorer, Avant, Maxthon, Google Chrome, Opera, Firefox, Flock, Safari, Konqueror... sú to názvy internetových prehliadačov (browserov). Internetové prehliadače sú teda programy, v ktorých si otvárate internetové stránky. Nemýľte si ich s internetovými vyhľadávačmi.
Verzie prehliadačov sa menia hlavne z nasledovných dôvodov:
- riešenia problémov so zabezpečením prehliadačov
- riešenia problémov s interpretáciou HTML a CSS kódovania internetových stránok
- v rámci zavádzania podpory orechodu na nové verzie HTML5 a CSS3, ktoré zjednodušujú vkladanie nových funkcií do stránok.
Ktorý prehliadač je najlepší
Tie najpoužívanejšie prehliadače majú najviac bezpečnostných rizík. Je to preto, lebo hackerom a internetovej mafii sa predsa najviac oplatí zaoberať takým zabezpečením softvéru, ktorý sa najviac používa.
Podľa mňa sú pre vás najlepšie tie prehliadače na ktoré ste zvyknutí, s ktorými sa vám dobre "surfuje". Každý má nejaké funkčné nedostatky, preto je dobré vyskúšať aj konkurenciu. Problém nie je ani tak v prehliadači, ako v stránkach, ktoré navštívite. V niektorých môže byť škodlivý softvér, iné sú urobené (akože) pre "moderné prehliadače" a pre staršie sú niekedy až nefunkčné.
Načo sú potrebné aktuálne verzie prehliadačov?
Je pravda, že je dobré mať nainštalovanú niektorú z posledných verzií prehliadačov. Mali by byť dokonalejšie a bezpečnejšie ako tie pred nimi. Všetky používané prehliadače sú vlastne zadarmo a ich inštalácia by nemala byť zvlášť zložitá. Od roku 2010 nové verzie prehliadačov nabiehajú na nové verzie HTML (5) a CSS (3), ktorými je riešené významné zdokonalenie v štandarnej funkčnosti zobrazovania stránok a médií na nich (video, obrázky a pod.).
Problém by mohol byť v prípade, že máte slabší počítač a starší operačný systém, ktorý nové verzie prehliadačov nepodporuje... a problém býva aj v prípade, že ste na internete na počítači ku ktorému nemáte administrátorské práva... najčastejšie z práce, či zo školy.