Riziká informačných technológii
a) Počítačový vírus je škodlivý program, ktorý mení iné programy tak, že k ním pripojí svoju vlastnú kópiu. Keď spustíme program napadnutý počítačovým vírusom, najprv sa vykoná kód vírusu, až potom sa spustí vlastný kód aplikácie. Používateľ si často vôbec nevšimne, že okrem programu spustil aj vírus. Môže spôsobiť vymazanie potrebných súborov, môže neoprávnene vniknúť do počítača neoprávnene získať osobné údaje, iné druhy vírusov môžu dokonca spôsobiť poškodenie hardwearu počítača.
b) Pred počítačovými vírusmi sa chránime rôznymi antivírusovými alebo antispyware programami. Je potrebné neustále aktualizovať databázu vírusov daného antivírového programu, pretože stále častejšie sa stretávame so rafinovanejšími a zákernejšími vírusmi. 100% ochranu však nemôžeme mať nikdy, každú chvíľu sa môže objaviť na internete vírus, ktorí nebudú mať v databáze žiadne antivírusové programi.
c) Ak je na počítači inštalovaný antivírový systém NOD32, vojdeme do programu Tento Počítač a pravým tlačidlom myši klikneme na disk, ktorý chceme diagnostikovať. Z ponuky vyberieme Antivírusový program NOD32. V hornej ponuke vyberieme ciele diagnostiky a zadáme, akú akciu chceme vykonať. (Keď je na počítači inštalovaný iný antivírový program, tak v ňom nájdeme diagnostiku disku a spustíme ju pre vybrané disky). Princíp činnosti antivírusového systému je taký, že program po spustení diagnostiky disku postupne hľadá v súboroch na disku reťazce vírusov, ktoré má definované v databáze vírusov. Ak reťazec nejakého vírusu nájde, upozorní nás na nájdenú skutočnosť a vykoná nastavenú akciu. Z toho vyplýva, že ak antivírusový systém nepozná reťazec nejakého vírusu, tak ho nevie na disku nájsť. A preto je nevyhnutné pravidelne aktualizovať databázu vírusov.
d) Ďalším rizikom je neoprávnený prienik do počítača pripojeného do siete za účelom či už získania nelegálnych kópií dôležitých informácií, ktoré môžu byť následne zneužité alebo neoprávnená zmena obsahu súborov na diskoch počítača.