Informácia

 
Informácie nie sú objavom posledných desaťročí. Sprevádzajú človeka od pradávna, sú jeho pamäťou, záznamom toho, čo ľudstvo objavilo a vytvorilo. Majú veľa rôznych podôb, napr. jaskynné maľby, záznamy o záplavách na rieke Níl, rukopisy rímskych filozofov, ľudové piesne, modlitby, mapy, čiarové kódy, ľubovoľné návody, ...
Človek od nepamäti informácie zbiera, uchováva, spracúva a šíri. Robí to preto, lebo ich potrebuje pre svoj každodenný život. Informácie sa stávajú surovinou a tovarom. Sú tiež predmetom dedičstva, (napr. tajný rodinný recept), predmetom špionáže (napr. schéma nového procesora) a predmetom obchodu (napr. zbierka zákonov na CD). Informácie sú všade okolo nás, my všetci ich vytvárame, ale aj potrebujeme.
 

Čo je informácia

 

Informácia robí z chaosu poriadok (alebo ho aspoň znižuje), z neurčitosti určitosť, z náhodnosti zákonitosť.

 
Informácie sú fakty, skúsenosti a vedomosti, ktoré ľudstvo zbiera, zaznamenáva, spracúva a odovzdáva ďalej.
 
Pri informáciách si všímame 4 základné činnosti:
získavanie, uchovávanie, spracúvanie a šírenie.
Kým naši predkovia udržiavali vlastné skúsenosti a zážitky iba v svojej pamäti , kým ich nešírili inak než ústne hovoríme o predhistórii informácie. Písmo a kníhtlač umožnili, aby sa vedomosti a pamäť ľudstva uchovávali inak než len v mysli človeka. Informácia sa stala voľne šíriteľnou. Objav písma a tlače označujeme ako prvú informačnú revolúciu ľudstva.
Ako uchovávame a delíme informácie
 
Prvými nosičmi informácií boli steny jaskýň, hlinené tabuľky, papyrus a neskôr papier. Objavom kníhtlače sa stal papier najdôležitejším prostriedkom, čiže médiom na uchovávanie a šírenie informácií. Rastúci objem informácií ukázal, že papier nie je dostatočným médiom. Preto dnes používame magnetické pásky, videopásky, disky a diskety, kompaktné disky (CD) a DVD. Majú oproti papieru väčšiu kapacitu a dovoľujú dokumenty, texty a údaje opravovať, kopírovať, posielať e-mailom, vkladať do iného dokumentu alebo na webové stránky, spracúvať rôznymi spôsobmi ...
Informácie na začiatku 3. tisícročia sú ľahko dostupné, ale je ich tak veľa, že potrebujeme pomôcky na ich vyhľadávanie (indexy, katalógy alebo vyhľadávacie webové stránky) a spracúvanie (počítače).
 
Počítače pracujú s digitálnymi informáciami zapísanými pomocou reťazcov jednotiek a núl.
Z hľadiska využitia informácií ich delíme na:
 
záznamy (čísla, fakty)
návody - algoritmy (postupy na výpočet, na riešenie problému a pod.)