Etika a právo

 

a)Každý program je podľa našich zákonov dielo. Autora programu chráni autorský zákon Autorské práva umožňujú tvorcom softvéru rozhodovať o spôsobe používania ich softvéru a jeho šírenia. Licencia stanovuje podmienky, za akých môžeme program používať, ak tieto podmienky dodržiavame, tak môžeme povedať, že používame legálny softvér. Multilicenciu si musíme zakúpiť, ak chceme program používať na viacerých počítačoch napr. vo firme alebo v škole. V multilicenciách býva určený počet počítačov, na ktorých možno program používať alebo miesto, kde ho možno používať.
 
b) Pretože aj softvér je dielom ľudí, ktorý pracovali na jeho vývoji a venovali tomu väčšinou veľa času, je neetické kradnutie softvéru a jeho nelegálne kopírovanie a používanie. Ak používame nelegálny softvér, tak firme a ľuďom, ktorí vytvorili program z toho neplynie žiaden zisk, čo môže viesť aj ku krachu firmy alebo zastaveniu vývoja daného programu. V dnešnej dobe sa firmy proti nelegálnemu používaniu softvéru chránia registračnými kódmi, ktoré treba zadať a potvrdiť registráciu cez Internet. Ak nebude registrácia potvrdená do istého času, tak sa tento softvér zablokuje a nebude sa dať používať. Táto ochrana má veľkú budúcnosť a je spoľahlivá, používa ju už od roku 2005 napr. firma Microsoft na ochranu operačného systému Windows XP Profesional. 
 
c) Shareware programy môžeme zvyčajne používať počas určenej doby, napr. 30 dní, bezplatne. Po tejto skúšobnej dobe sa musíme rozhodnúť, či program prestaneme používať, alebo zaň zaplatíme. Za používanie freeware programov sa neplatí, ak ich používame v súlade s licenčnou zmluvou. Komerčný softvér je softvér, ktorý sa normálne predáva na trhu a keď ho chceme používať, tak musíme za neho zaplatiť.
 
d) Netiketa sú zásady slušného správania sa na Internete. Pri práci s počitačom by sme nemali zabúdať na to, že aj keď píšeme e-mail, tak komunikujeme s iným človekom a mali by sme sa správať slušne.
 
Základné zásady slušného správania sa na Internete:
1. Nezabudnite, že aj na Internete komunikujete s ľuďmi.
2. Správajme sa rovnako ako v normálnom živote.
3. Vždy si zistíme, kde na Internete sa nachádzame.
4. Zbytočne neoberajme ostatných o čas a peniaze.
5. Nech si o nás nemyslia, že sme hulváti.
6. Podeľme sa s ostatnými o svoje vedomosti.
7. Nenarúšajme súkromie ostatných.
8. Nezneužívajme svoju moc a vedomosti.
9. Odpúšťajme druhým ich chyby.      
 
Správa je z hľadiska netikety nesprávne napísaná, pretože v správe nieje prejavená žiadna úcta k človeku, ktorému je adresovaná. Neobsahuje oslovenie a ani podpis. Sú v nej použité slangové výrazy.